Napoved zahoda v NBA: Gredo lahko “starčki” iz Teksasa še enkrat do konca?
Nova sezona lige NBA je pred vrati, saj se bo 28.oktobra, 2014 začela 69. sezona tega najmočnejšega košarkarskega tekmovanja na svetu. V San Antoniu se bosta takrat pomerila branilec naslova San Antonio Spurs in moštvo Dallas Mavericks. Na tej tekmi bodo igralci San Antonia tudi prejeli prstane, ki so si jih prislužili z zmago v junijskem finalu, ko so s skupnim rezultatom 4:1 v zmagah premagali moštvo Miami Heat (ekipa, ki je bila prvak lige NBA v letih 2012 in 2013).
Poletje je bilo zanimivo in, kot vedno, polno prestopov. Največja zvezda prestopov je bil definitivno LeBron James, trenutno najbolj kompleten igralec v NBA. S svojo odločitvijo, da se vrne v Cleveland in končno izpolni svojo obljubo, ki jo je dal, ko je prvič igral za Cavalierse (da bo Cleveland osvojil naslov prvaka), je dodobra premešal karte v ligi in napovedal boljše čase za franšizo, ki od ustanovitve leta 1970 še ni osvojila šampionskega prstana.
Trenutno so vsa moštva v fazi priprav in zato imajo večinoma med 15 in 20 igralcev na seznamu. Vendar v vsakem moštvu je več ali manj že določenih 12-14 igralcev, preostali pa se bodo skozi priprave poizkušali prebiti med petnajsterico igralcev na plačilnem seznamu, kolikor jih maksimalno liga NBA tudi dovoljuje. Ker se novo tekmovanje nezadržno približuje, je prav, da pregledamo stanje vseh ekip v ligi in njihovih pomembnejših igralcev(prihodi, odhodi, pričakovanja), da boste v sezono vstopili kot pravi poznavalci lige NBA.
Včeraj smo vam podrobno predstavili vzhodno konferenco, danes pa je na vrsti še divji zahod Lige NBA, od koder prihaja tudi lanski prvak.
JUGOZAHODNA DIVIZIJA
DALLAS MAVERICKS
Ali ima Dirk Nowitzki še kaj bencina v rezervoarju? To je glavno vprašanje, ki bo določilo, kako daleč lahko sežejo Telički.
V moštvo so prišli: Tyson Chandler (New York), Raymond Felton (New York), Greg Smith (Chicago), Chandler Parsons (Houston), Richard Jefferson (Utah), Al-Farouq Aminu (New Orleans), Jameer Nelson (Orlando), Doron Lamb (Orlando), Charlie Villanueva (Detroit) in Ivan Johnson (Zheijang). Svoje udejstvovanje pri klubu pa so zaključili: Jose Calderon (New York), Samuel Dalambert (New York), Wayne Ellington (LA Lakers), Shane Larkin (New York), Vince Carter (Memphis) in Shawn Marion (Cleveland).
Kljub temu, da so bili pri Dallasu zelo aktivni pri okrepitvah, še vedno ni zagotovila, da bodo prišli zelo daleč. Kot prvo je konkurenca v zahodni konferenci brutalna in prebiti se med najboljše v konferenci je nekaj, od česar so bili pri Dallasu oddaljeni v prejšnji sezoni. Dirk Nowitzki je čez poletje veliko delal na tehniki svojega izmeta, zato ga bo zanimivo spremljati od začetka sezone. Chandler Parsons je super okrepitev na krilu, kjer bo Dallas zagotovo zelo močan, a težava se utegne pojaviti na poziciji centra, kjer Tyson Chandler (povratnik iz šampionske ekipe Dallasa leta 2011) nima ustrezne zamenjave. Ne pozabimo še na branilca strelca Monto Ellisa, ki je sicer poškodovan, a je eden od motorjev ekipe in bo lahko v kratkem roku pomagal ekipi, predvsem z doseganjem točk. Končnica je dosegljiva in realna, od tam naprej pa bo preboj v vsak sledeči krog uspeh.
HOUSTON ROCKETS
Houston je imel velike načrte že prejšnjo sezono, a se niso uresničili. Superzvezdnika Dwight Howard in James Harden sta se še iskala v svojih vlogah in mogoče je prihajajoča sezona čas, da klub stopi stopničko višje.
V klub so prišli sledeči novi igralci: Jeff Adrien (Milwaukee), Trevor Ariza (Washington), Tarik Black (draft), Clint Capela (Elan Halon), Joe Dorsey (FC Barcelona), Nick Johnson (draft), Kostas Papanikolaou (FC Barcelona), Ishmael Smith (Phoenix) in Jason Terry (Sacramento). V potencialno rednih obiskih NASA centra pa ne bodo več uživali: Omer Asik (New Orleans), Omri Casspi (Sacramento), Jordan Hamilton (Toronto), Jeremy Lin (LA Lakers) in Chandler Parsons (Dallas).
Igra Houstona bo še naprej slonela na Hardnu in Howardu, ki sta na svojih pozicijah med najboljšima v celotni ligi NBA. Howard je v preteklosti imel nekaj težav z zdravjem, zato bo potrebno njegovo situacijo podrobno spremljati. Na poziciji organizatorja igre bo nekdanji igralec Jureta Zdovca (ko je treniral v Rusiji) Patrick Beverly, kraljeval predvsem v obrambnih nalogah, za dodatno nevarnost pri metu za tri točke pa je klub pripeljal Trevorja Arizo, ki je tudi zelo soliden v obrambi. Zanimivo bo tudi videti, kako se bo Grk Kostas Papanikolaou odrezal v svoji krstni sezoni v NBA. Tudi v Houstonu se bodo ubadali z določenimi izzivi. Po Hardnu in Howardu nivo talenta strmo pada, malo je igralcev, ki si lahko sami ustvarijo priložnost za met. Prav tako je težava v tem, da se ekipa vsako leto zelo spremeni in mora trener Kevin McHale vsakič na novo začeti z vgrajevanjem svojih principov v glavo novih igralcev. Pomanjkanje konstantnosti ekipe je tudi eden od razlogov, da Houston v NBA ne kotira višje. Vseeno pa jim uvrstitev v končnico najbrž ne bo ušla, a se bodo tam že v prvem krogu srečali s pretendentom na končni naslov prvaka.
MEMPHIS GRIZZLIES
Memphis se je skozi leta uvrstil v moštva, ki konstantno igrajo dobro obrambo. Tudi letos ne bo drugače.
Moštvo je pripeljalo sledeče igralce: Jordan Adams (draft), Vince Carter (Dallas), Patrick Christopher (Iowa, NBDL), Earl Clark (New York), Kalin Lucas (Iowa, NBDL), Jarnell Stokes (draft) in Hassan Whiteside (Al Mouttahed Tripoli). Kovčke so spakirali: Ed Davis (LA Lakers), Jamaal Franklin (Zhejiang Lions), James Johnson (Toronto) in Mike Miller (Cleveland).
Moč Memphisa bosta spet utelešala visoka Marc Gasol in Zach Randolph, ki se odlično dopolnjujeta, Gasol pa je bil tudi že najboljši obrambni igralec v NBA. Randolph je sposoben vsako tekmo doseči 20 točk in imeti 10 skokov, Gasol pa poleg obrambe za centra tudi odlično podaja. Ekipa je izgubo Mika Millerja nadomestila z zimzelenim Vincom Carterjem in je zelo izkušena, z dobro kemijo. General na igrišču bo organizator igre Mike Conley, vsi pa bomo stiskali pesti za našega Bena Udriha, ki se bo za minute na poziciji 1 boril z Grkom Nickom Calathesom. V obrambi bosta zelo koristna tudi izkušena Tony Allen in Tayshaun Prince. Ker pa je ekipa izkušena, ji manjkajo fizične sposobnosti, kar se najbolj odraža na malo protinapadih. Ekipi manjka tudi doseganje točk s strani krilnih igralcev in zadeti meti za tri točke ter ustrezne menjave na pozicijah krilnega centra in centra. Vendar uvrstitev v končnico je stvar izkušenj, zato naj bi Memphisu to tudi uspelo. In nič več, saj je velika možnost, da se bi v prvem krogu končnice (če se tja uvrstijo) že pomerili proti najboljši ekipi zahoda.
NEW ORLEANS PELICANS
V New Orleansu so najbolj ponosni na svojo vzhajajočo zvezdo Anthonyja Davisa, ki je steber okrog katerega se gradi ekipa. Vsako leto so boljši in tudi letos bo tako.
V mesto jazza so prišli: Omer Asik (Houston), Dionte Christmas (Phoenix), Jimmer Fredette (Chicago), Kevin Jones (San Miguel Beermen), John Salmons (Atlanta), Russ Smith (draft), DJ Stephens (Anadolu Efes) in Patric Young (ni bil izbran na draftu). Drugam pa so odšli sledeči igralci: Al-Farouq Aminu (Dallas), Melvin Ely (Washington), Anthony Morrow (Oklahoma City), Brian Roberts (Charlotte), Jason Smith (New York) in James Southerland (Portland).
V New Olreansu se vse začne in konča pri Davisu. Njegova mobilnost, višina in moč so tisti, zaradi katerih je uspešen v obrambi in napadu. S prihodom Turka Asika bo obramba na centrski poziciji še bolj močna in težko jo bo prebijati. Po samomoru svojega dekleta in težkem obdobju se na parket vrača ostrostrelec Ryan Anderson, ki je prototip t.i. »stretch« krilnega centra (tisti ki rad meče za tri točke in je zelo visok). V rotaciji se bodo znašli še Eric Gordon, Tyreke Evans in John Salmons, pri organizaciji igre pa bosta koristna Jrue Holiday in Austin Rivers (sin trenerja LA Clippers, Doca Riversa). Davis kot superzvezda nima veliko pomoči soigralca, ki bi bil blizu njegove ravni in statusa. Prav tako Jrue Holiday nima zanesljive menjave, ki bi bila dovolj konstantna pri organizaciji igre, hkrati pa tudi nevarna za koš. Ostati zdrav pa bo tudi eden od izzivov ekipe saj so Holiday, Evans, Gordon, Anderson in Asik v zadnji sezoni skupaj manjkali na 170-ih tekmah. Zaradi vsega naštetega bo New Orleans dokaj blizu končnici lige NBA, a se vanjo najbrž ne bo uvrstil.
SAN ANTONIO SPURS
Če bi začeli pisati superlative o organizaciji, vodenju franšize, trenerju Popovichu, igralcih, kemiji v ekipi in razumevanju košarke, bi zmanjkalo časa in prostora. Zato naj ostane pri tem, da je to vodilna franšiza v NBA zadnjih 15 let in da jo morajo preostale ekipe lige loviti v vseh košarkarskih in poslovnih vidikih (t.i. small market team, pa je še vedno tako uspešen). V prihajajoči sezoni branijo osvojeni naslov prvakov lige NBA. Štirikrat so ga že branili, nikoli jim ga ni uspelo obraniti. V peto gre rado?
K šampionom so prišli: Kyle Anderson (draft), Bryce Cotton (ni bil izbran na draftu), Josh Davis (ni bil izbran na draftu), JaMychal Green (Chorale Roanne) in John Holland (Gravelines). Iz San Antonia pa je odjezdil Damion James (Washington).
Košarkarski IQ, kemija, podajanje, meti na koš, vse to je pri Spursih na ravni, ki jo drugi klubi še niso sposobni doseči. Francoz Tony Parker je spočit, Argentinec Manu Ginobilli tudi, Tim Duncan se dobro starata, Danny Green in Kawhi Leonard pa imata še ogromno energije. Ostali igralci (Brazilec Splitter, Avstralec Baynes, Italijan Belinelli, Francoz Diaw in Avstralec Mills) pa odlično razumejo svoje vloge v sistemu. Vendar tudi San Antonio bo imel nekaj izzivov pred seboj. Ostali klubi bodo spet lačni, da jih vržejo s prestola, Duncan in Ginobilli imata skupaj 75 let, ekipa ni ravno atletska, na poziciji organizatorja igre je luknja, dokler se po operaciji ramena dokončno ne vrne Patty Mills. Zadnje vprašanje pa je koliko so še lačni novega naslova? V končnico bodo prišli z “levo roko”, tam pa gredo lahko spet do konca, realne možnosti so finale lige NBA.
SEVERNOZAHODNA DIVIZIJA
DENVER NUGGETS
Ekipa Denverja je ena tistih, ki je vedno dobro igrala v rednem delu lige, v končnici pa ni naredila praktično ničesar. V novi sezoni kaže, da bo vesela, če do tja sploh pride.
V državo Colorado so prišli: Arron Afflalo (Orlando), Jerrelle Benimon (Towson), Alonzo Gee (Sacramento), Erick Green (Montepaschi Siena), Gary Harris (draft), Jusuf Nurkić (Cedevita Zagreb) in Marcus Eliot Williams (Shanxi Zhongyu). Iz Denverja so odšli: Aaron Brooks (Chicago), Evan Fournier (Orlando), Anthony Randolph (Lokomotiv Kuban) in Jan Vesely (Fenerbahce Ulker).
Ekipa je grajena okrog organizatorja igre Tyja Lawsona in krilnega centra Kennetha Farieda. Oba bosta gonilni kolesi kluba, še posebej Faried, ki je pridobil na samozavesti po svetovnem prvenstvu v Španiji. Na vsaki poziciji pa imajo solidne igralce, tu velja predvsem omeniti povratnika v moštvo Denverja, branilca strelca Arrona Afflala, ki je imel odlično leto v Orlandu ter Italijana Danilla Gallinarija, ki se vrača po poškodbi. Na centrski poziciji ima Denver najbolj globoko rotacijo, saj se vsako leto boljšemu Rusu Timofeyu Mozgovu po poškodbi pridružuje JaVale McGee (ki pa nima najvišjega košarkarskega IQja), novinec, Bošnjak Jusuf Nurkić pa je že v pripravljalnem obdobju kazal solidne predstave. Vendar v ligi, ki jo vodijo zvezde, Denver le teh nima. Imajo dobre igralce, a ne odlične. V tej ekipi tudi ni izrazitega vodje, kot celota pa so podpovprečni pri izvajanju prostih metov. Tradicionalno (še iz časov run and gun košarke v Denverju v 80ih letih) pa nikoli niso blesteli v obrambi. Zatorej v novi sezoni ne vidimo ogromnih možnosti, da se Denver preko super težkega zahoda prebije v končnico.
MINNESOTA TIMBERWOLVES
Kar se je zdelo kot prihajajoča katastrofa za Minnesoto, se je zaenkrat končalo odlično. Glavna zveza franšize Kevin Love je napovedal, da ne bo podaljšal pogodbe z Minnesoto in si bo poiskal bolj ambiciozno sredino. Slednja je to izkoristila in za Lova dobila dva izbora številka 1 na draftih 2013 in 2014. Oba nova igralca sta Kanadčana in sicer Anthony Bennett in Andrew Wiggins. S tem si je zagotovila svetlo prihodnost.
Na mrzli sever države so bunde prinesli: Anthony Bennett (Cleveland), Kyrylo Fesenko (Canton Charge), Brady Heslip (draft), Zach LaVine (draft), Glenn Robinson III (draft), Andrew Wiggins (Cleveland), Maurice Williams (Portland) in Thaddeus Young (Philadelphia). V bolj tople (upajmo) kraje pa so odšli: Dante Cunningham (prosti igralec), Othyus Jeffers (Talk ‘N Text Tropang Texters), Kevin Love (Cleveland), Luc Richard Mbah a Moute (Philadelphia) in Alexey Shved (Philadelphia).
Minnesoti je uspelo na draftu tudi pripeljati nekaj zelo obetavnih igralcev, predvsem navdušuje Zach LaVine, v zamenjavi za Lova pa so preko Philadelphije dobili tudi zelo solidnega krilnega centra Thaddeusa Younga. Če k tem igralcem dodamo izkušenega kombo branilca Mauricea Williamsa, ki je že igral v končnici in finalu NBA ter igralce, ki so bili nosilci v lanski sezoni (Španec Ricky Rubio na poziciji organizatorja igre, Kevin Martin kot ostrostrelec, povratnik po poškodbi Chase Budinger (ki pa ga malo že ponujajo drugim klubom) na poziciji krila in robustni center Črnogorec Nikola Peković), bo Minnesota zelo zanimiva za gledanje. Pričakujemo lahko veliko atraktivnih protinapadov, kjer bosta prednjačila Wiggins in LaVine, a težave bodo nastajale zaradi mladosti in neučakanosti. Prav tako bodo imeli težave zaključevati postavljene napade, motivacija za igranje obrambe pa bo tudi vprašljiva. Zaradi ponovnega sestavljanja kamenčkov v celoto Minnesota verjetno ne bo uvrščena v končnico, a če jedro ekipe ostane skupaj še dve leti bodo zelo nevarni.
OKLAHOMA CITY THUNDER
Pregled moštva Oklahome Cityja je bil popolnoma drugačen do poškodbe Kevina Duranta, njihovega glavnega zvezdnika in superzvezde lige NBA. Po počeni kosti v stopalu Duranta ne bomo videli do najmanj sredine decembra, do takrat pa lahko Oklahomo City drugi klub iz zahodne konference nadomesti v t.i. “eliti”.
V klub so prišli: Mitch McGary (draft), Anthony Morrow (New Orleans) in Sebastian Telfair (Tianjin Ronggang). V moštvu pa več ne bo sledečih igralcev: Caron Butler (Detroit), Derek Fisher (upokojitev), Thabo Sefolosha (Atlanta) in Hasheem Thabeet (Philadelphia).
Na začetku sezone bo ves svoj talent moral – v odsotnosti Duranta – prikazati Russell Westbrook. Če Oklahoma Cityju uspe v tem času imeti vsaj enako števil zmag in porazov, bodo imeli nekaj bonusa, ko se Durant vrne. Moštvo se ni drastično spremenilo, zato veliko časa za dodatno uigravanje ne bo potrebno, kar bo vsekakor njihova prednost, saj so se ostale ekipe v NBA kadrovsko zelo spremenile. Pod košem bo še vedno kraljeval naturalizirani Španec Serge Ibaka, ki bo tudi v prihajajoči sezoni eden najboljših blokerjev v ligi. Novozelandski center Steven Adams bo predstavljal veliko oviro pri prodorih nasprotnih ekip pod sam obroč, v prvih mesecih sezone pa bosta več kot sicer prispevala še Reggie Jackson na poziciji branilca in prišlek Anthony Morrow na poziciji krila, kjer bo s svojimi meti za 3 točke zelo nevaren. Ekipa je sicer preveč odvisna od dvojčka Westbrook-Durant, zato manjka nekaj globine na klopi in tukaj se skriva potencialna težava moštva. Uvrstitev v končnico naj ne bi bila vprašljiva, kaj v njej lahko naredijo pa je. Dejstvo je, da bo Kevin Durant v končnico vstopil bolj svež in to je lahko dodatna prednost za Oklahomo City, ki jih lahko pripelje vsaj v polfinale zahodne konference.
PORTLAND TRAIL BLAZERS
Portland je ekipa, ki je zadnjo sezono navdušila s svojo mlado zvezdo Damianom Lillardom in bilo ga je prav vznemirljivo spremljati, kako se spreminja v enega najboljših organizatorjev lige iz tekme v tekmo. Kako pa kaže za prihajajočo sezono?
Na SZ ZDA se selita: Steve Blake (Golden State), Diante Garrett (Utah/Toronto) in Chris Kaman (LA Lakers). V Portlandu pa je konec dogodivščin prav tako za dva igralca: Earl Watson (prosti igralec) in Maurice Williams (Minnesota).
Moštvo iz države Oregon se skoraj ni spremenilo in je dodalo nekaj izkušenj v svojo postavo. Konj, na katerem skupaj jahata Damian Lillard in krilni center LaMarcu Aldridge, pa je zmagovalni. Ta dva igralca ustvarjata težave obrambam na branilskih in centrskih položajih do te mere, da pri Portlandu upajo, da se bo to letos pretvorilo v nadaljevanje uvrstitev v končnico in daljše preživetje v tej fazi tekmovanja. Seveda ne smemo pozabiti na pomoč, ki jo oba vrhunska zvezdnika imata. Francoz Nicolas Batum je na nedavnem svetovnem prvenstvu še enkrat več pokazal, zakaj ga Portland plačuje preko 10 milijonov dolarjev na leto, Wesley Matthews pa je odličen skakalec za svojo pozicijo (branilec strelec) in odlično izkorišča mete, ki se mu odpirajo ob prodorih Lillarda. Robin Lopez na centrski poziciji zelo dobro razume svojo vlogo in z odliko opravlja umazane posle okrog obroča. Težava ekipe je v tem, da skoraj “nimajo” klopi. Igralci na klopi lahko ustrezno odigrajo le nekaj minut, kar pomeni velik pritisk za igralce prve postave. Maurice Williams, ki je vedno prihajal prvi s klopi v igro, je odšel, zato bo lahko ta težava še večja. Pri Blazersih so se odločili dodati nekaj izkušenj s prihodoma Blaka in Kamana, a nismo prepričani, da bosta okrepila klop. Vseeno bo Portland dokaj rutinsko dosegel končnico. V njej pa bodo ostali toliko kot bodo imeli bencina v rezervoarju in kot jih bo služilo zdravje.
UTAH JAZZ
Tudi pri Utah Jazz se ne da več živeti od spominov na Karla Malona in Johna Stocktona, zato so letos zavihali rokave.
K Mormonom se selijo: Dante Exum (draft), Steve Novak (Toronto), Carrick Felix (Cleveland), Trevor Booker (Washington), Jack Cooley (Trabzonspor), Brock Motum (Bologna), Toure Murry (New York), Dahntay Jones (Chicago) in Rodney Hood (draft). Odšli pa so: Diante Garrett (Portland), John Lucas III (prosti igralec), Malcolm Thomas (prosti igralec), Erik Murphy (Boston), Brian Cook (Detroit), Brandon Rush (Golden State), Marvin Williams (Charlotte) in Richard Jefferson (Dallas).
Novi trener Quin Snyder bo imel na voljo zanimivo ekipo na čelu z vodilnim igralcem Gordonom Haywardom na poziciji krila, medtem ko bo nekaj igralcev počasi začelo kazati svoje potenciale (predvsem center Rudy Gobert in branilci Trey Burke, Alec Burks in Carrick Felix). Na draftu so bili pri Jazzerjih uspešni saj bosta Avstralec Dante Exum in Rodney Hood odlična podajalec in strelec kombinacija. Za nekaj izkušenj sta tu odličen strelec od daleč, Steve Novak in Trevor Booker, ki bo dodatna moč pod košem. A preden se bo ta orkester uigral in napredoval bo končnica že v polnem razmahu in potrebno se bo pripraviti za morebitno uvrstitev v njo v letih 2016 ali 2017.
PACIFIŠKA DIVIZIJA
GOLDEN STATE WARRIORS
Tudi Golden State začenja sezono z novim trenerjem Stevom Kerrom, ki nam je ostal v spominu po svojih metih iz razdalje, brez katerih Michael Jordan mogoče ne bi osvojil šestih prstanov. Steve Kerr je novinec med trenerji v NBA in zanimivo bo spremljati njegov nadaljnji razvoj.
V klub so prišli: Leandro Barbosa (Phoenix), Aaron Craft (Ohio State), Justin Holiday (Szolnoki Olaj), Shaun Livingston (Brooklyn), James Michael McAdoo (North Carolina), Brandon Rush (Utah) in Mitchell Watt (Ironi Nes Ziona). Za sodelovanje pa so se zahvalili naslednjim igralcem: Hilton Armstrong (Besiktas), Steve Blake (Portland), Jordan Crawford (Xinjiang Flying Tigers) in Jermaine O’Neal (prosti igralec).
Izjemno potentno napadalno moštvo bo tudi v tej sezoni zmetalo ogromno metov za tri točke, saj sta glavni zvezdi moštva Steph Curry in Klay Thompson najbolj znana po svoji natančnosti iz te razdalje, v NBA pa mnogi strokovnjaki pravijo, da sta najboljša branilska navezava v ligi. Skupaj z izkušenim Andreom Igoudalo bodo poskrbeli za točke, obrambo, asistence in skoke. Tudi zamenjave za te tri ase bi marsikje v NBA lahko igrale v prvi postavi. Harrison Barnes, Shaun Livingston in Draymond Green bodo dostojno zamenjali glavne tri branilce ekipe. Na visokih pozicijah so malo tanjši, a David Lee na krilnem centru je zelo napadalno in skakalno usmerjen, Avstralec Andrew Bogut (nekoč prvi izbor drafta), pa je odličen obrambni igralec. Vseeno pa zna tu biti tudi največji izziv za moštvo, saj je Bogut velikokrat poškodovan in nima ustrezne zamenjave. Ekipa tudi ni preveč atletska in je celo preveč odvisna od dobrega večera vodje Stepha Curryja. Vendar na srečo Golden Stata ima Steph Curry pogosto odlične večere na parketu, zato bo moštvo, ki igra v Oaklandu prišlo v končnico in tam zelo močno mešalo štrene ostalim ekipam iz Zahoda.
LOS ANGELES CLIPPERS
V mestu angelov vladajo novi šerifi. In to so Clippersi, ne Lakersi. Že dve leti in tudi v tej sezoni bo franšiza Clippersov boljša od Lakersov. Toda začetek premora med sezonama se je grdo začel. Lastnik Donald Sterling se je (še enkrat več) “izkazal” kot rasist, zato ga je NBA liga prisilila v prodajo franšize, ki jo je nato kupil Steve Ballmer, ki je bil 14 let direktor Microsofta. Za nakup je porabil rekordni 2 milijardi $!!
V moštvo pa so prišli: Jared Cunningham (Sacramento), Chris Douglas-Roberts (Charlotte), Jordan Farmar (LA Lakers), Spencer Hawes (Cleveland), Joe Ingles (Maccabi Tel Aviv), Ekpe Udoh (Milwaukee) in CJ Wilcox (Washington). Iz zahodne obale pa so se odselili: Darren Collison (Sacramento), Jared Dudley (Milwaukee), Danny Granger (Miami), Willie Green (Orlando), Ryan Hollins (Sacramento) in BJ Mullens (Shanxi Zhongyu).
Chris Paul, ki je eden treh najboljših organizatorjev igre v NBA, je motor ekipe. Neverjetna atleta Blake Griffin in DeAndre Jordan živita nad obročem. Jamal Crawford je stroj za doseganje točk, ki prihaja s klopi za rezervne igralce, JJ Redick pa je eden boljših ostrostrelcev v NBA. Če k temu dodamo izjemnega obrambnega igralca Matta Barnesa (ki pa je tudi malo “nor”) ter zelo solidne zamenjave za visoke igralce kot sta Spencer Hawes in Glenn Davis, ter odlično zamenjavo na pozicijah 1 ali 2, Jordana Farmarja, kaže, da ekipa nima nekih velikih lukenj. Vendar bo težava Clippersov v prostih metih DeAndreja Jordana, nad katerim nasprotniki delajo vse več osebnih napak, on pa jih izvaja le 42%. Za šampionsko raven pa ekipi trenutno manjka še boljši met za tri točke, še en odlični krilni igralec in boljša igra v gosteh. Vendar pa so LA Clippersi z odličnim trenerjem Docom Riversom na čelu elitno moštvo zahodne konference, zato lahko tudi v končnici (kamor se bodo zanesljivo uvrstili) daleč pridejo.
LOS ANGELES LAKERS
Najbolj slavna franšiza v NBA, ki ima v svoji vitrini 16 naslovov prvaka lige, v povezavi s Hollywoodom je še bolj epska. Kadar pa niso prvaki Jack Nicholson ni srečen. Vendar tudi v novi sezoni ta – najbolj znani navijač Lakersov – ne bo srečen. Moštvo je po lanski porazni sezoni, ko se niso uvrstili v končnico, pripeljalo novega trenerja, Byrona Scotta. Scott prihaja po ne preveč posrečeni avanturi v Clevelandu in po letu dni premora od trenerskega posla, v spominu navijačev Lakersov pa je dobro zapisan, saj je kot igralec sodeloval pri osvojitvah šampionskih prstanov LA-ja v letih 1985, 1987 in 1988.
Klub so okrepili: Carlos Boozer (Chicago), Jordan Clarkson (draft), Ed Davis (Memphis), Jeremy Lin (Houston), Wayne Ellington (Sacramento), Ronnie Price (Orlando) in Julius Randle (draft). Scott več ne bo mogel navijati za sledeče igralce: Kent Bazemore (Atlanta), MarShon Brooks (Olimpia Milano), Jordan Farmar (LA Clippers), Pau Gasol (Chicago), Chris Kaman (Portland), Kendall Marshall (Milwaukee) in Jodie Meeks (Detroit).
Po poškodbi Ahilove tetive se vrača Kobe Bryant, ki pa verjetno ne bo več tisti stari, leteči Kobe, saj je sedaj star 36 let. Vendar pa je podpisal novo, dveletno pogodbo, vredno 48,5 milijonov $, zato se zdi, da bo kariero končal, kjer jo je tudi začel. Vendar pa bo moštvo letos dokaj podpovprečno. Nedavno se je poškodoval tudi Steve Nash, ki šteje že 40 let in je le bleda senca Nasha iz let ko je bil MVP rednega dela lige NBA. Naslednji igralec, ki naj bi poskrbel za doseganje točk je Nick Young, ki pa si je zlomil kost v roki in bo z igrišč odsoten dva meseca, tako da se v začetku letošnje sezone Lakersom ne obeta nič dobrega. Edina svetla točka ekipe bo letos novinec Julius Randle, ki bo na mestu krilnega centra prava osvežitev za NBA in bo v bodoče eden bolj opaznih igralcev. Carlos Boozer in Jeremy Lin nista garancija za vidne rezultate, poznala pa se bo tudi odsotnost Pauja Gasola. Byron Scott je znan, da igralce fizično dobro pripravi na ligo, vendar taktično še ni dokazal svoje vrednosti. Zato bodo naslednjo sezono Lakersi preživeli čakajoč na boljše čase, končnico pa bodo najbrž spremljali preko televizijskih zaslonov.
PHOENIX SUNS
Presenečenje lanske sezone, ko so vstop v končnico izpustili šele v zadnjih dveh tekmah v težki konferenci zahod letos ne bo več presenečenje. Strokovnjaki jim letos ne napovedujejo 29. mesta kot so jim v zadnji sezoni, a prav tako jih spet ne uvrščajo med jasne kandidate za končnico. Večina jih trdi, da bodo končnico zgrešili na enak način kot lansko sezono. Hm, le kaj na to porečeta naš Goran Dragić in trener Jeff Hornacek?
V puščavo so prišli: Earl Barron (prosti igralec), Zoran Dragić (Unicaja Malaga), Tyler Ennis (draft), Isaiah Thomas (Sacramento), Anthony Tolliver (Charlotte) in TJ Warren (draft). V prostem času se na žgočem soncu Arizone ne bodo več pekli: Leandro Barbosa (Golden State), Dionte Christmas (New Orleans), Channing Frye (Orlando), Emeka Okafor (prosti igralec) in Ishmael Smith (Houston).
Za nas je najboljša novica, da se je k bratu v Phoenix preselil tudi Zoran Dragić in zelo se veselimo gledati slovensko bratsko navezo v NBA. Ameriški mediji pa pri Phoenixu vidijo slabo ravnotežje med branilci in visokimi igralci. Na pozicijah 1 in 2 bodo ena najbolj atraktivnih ekip, zmanjkalo pa bo pri borbi pod košem, saj tam Miles Plumlee in Ukrajinec Alex Len še nimata ustreznih izkušenj za zahodno konferenco. Brata Morris bosta tudi v novi sezoni igrala zelo solidno (sploh zdaj, ko sta oba podpisala dolgoročni pogodbi), medtem ko bo ekipa imela težave v obrambi, saj to ni njihova specialnost. Goranu Dragiću se bo poznala odsotnost Channinga Fryea, saj statistika kaže, da sta odlično sodelovala in je bil Goran še bolj učinkovit, ko sta bila skupaj v igri. Zoran verjetno na začetku ne bo dobival zajetnih minut, a imel bo možnost, da se bori, to pa je za njega edino, kar potrebuje. Ker smo navdušeni nad bratoma Dragić in ker smo zaradi tega navijaško razpoloženi, se ne želimo strinjati z ameriškimi strokovnjaki in si želimo, da Phoenix uspe priti v končnico (čeprav je projecirana prva peterka Phoenixa skupno tam odigrala le 33 tekem).
SACRAMENTO KINGS
Časi Chrisa Webbra, Vlade Divca in Peđe Stojakovića so za navijače Sacramenta lep a že kar malce oddaljen spomin. V zadnjih letih ta franšiza tekmovalno nima veliko uspeha, vmes pa je tudi zamenjala lastnika (Indijec Vivek Ranadive). Predvsem ponesrečene zamenjave igralcev so bile tisti razlog v bližnji preteklosti, zakaj ekipa ni doživela večjih uspehov. Kaj pa v prihajajoči sezoni?
V glavno mesto države California so prišli: Nik Stauskas (draft), Sim Bhullar (ni bil izbran na draftu, prvi Indijec v NBA), Darren Collison (LA Clippers), Omri Casspi (Houston/New Orleans), Ryan Hollins (LA Clippers), Ramon Sessions (Milwaukee), Eric Moreland (ni bil izbran na draftu), Trey Johnson (Maccabi Rishon), David Wear (ni bil izbran na draftu) in Deonte Burton (ni bil izbran na draftu). Odšli so: Quincy Acy (New York), Travis Outlaw (New York), Jason Terry (Houston), Willie Reed (Brooklyn), Jeremy Tyler (LA Lakers), Isaiah Thomas (Phoenix) in Aaron Gray (Detroit).
Odhod Isaiaha Thomasa z mesta organizatorja igre v Phoenix je bil presenetljiv, ker je pri Sacramentu igral v prvi postavi, a so Kingsi dobro zakrpali to luknjo s Collisonom in Sessionsom. Gonilna sila kluba je izvrstni (a otročji) center DeMarcus Cousins (ki ni želel odgovoriti na vprašanje, kje je Slovenija), ki ima vsako leto boljšo statistiko, a težko nadzoruje svoja čustva. Os ekipe bo torej povezava Collison-Rudy Gay (izvrstno krilo)-Cousins, a to ne bo dovolj za končnico. Ekipa ima premalo discipline v igri in premalo talenta na klopi ter katastrofalno obrambo pod samim obročem (nasprotniki uspešno zaključijo 65% metov pod obročem). Novinec Nik Stauskas je ostrostrelec, katerega se izplača razvijati ter investirati v njegovo prihodnost pri Kingsih.
Tako kot je košarka hitra igra, se tudi izven terena stvari hitro spremenijo. Poškodbe, zamenjave in odpuščanja se bodo še zgodila pred začetkom sezone, zato je ta analiza ekip le trenutna. Čez dva meseca se v NBA lahko mnoge stvari postavijo na glavo. Tudi v tem je čar lige.